PITy 2016 program

epity1

E-deklaracje, formularz PIT 37, program PITy 2016,

czyli rozliczenie podatkowe 2016

 

E-deklaracje to system stworzony specjalnie na potrzeby rozliczeń podatkowych przez Ministerstwo Finansów. Można przy jego pomocy wysłać PIT 37 druk bez konieczności wychodzenia z domu, wypełnienie całego formularza odbywa się na komputerze. E-deklaracja PIT 37 od kilku lat nie wymaga posiadania przez podatnika tak zwanego kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dlatego też jest ona zdecydowanie bardziej dostępna i coraz bardziej popularna. E-deklaracje upo, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru stanowi dowód dostarczenia e-deklaracji do urzędu drogą elektroniczną.

 

Żeby móc złożyć pit 37 formularz przez Internet należy najpierw spełnić warunki techniczne pozwalające na obsługę systemu e-deklaracje. Ponieważ nasze zeznanie podatkowe zostanie wysłane drogą elektroniczną nasz komputer musi oczywiście posiadać dostęp do Internetu. System działa zarówno w przypadku korzystanie z systemu Windows, jaki i systemów takich jak Linux oraz MacOs. Co bardzo istotne e-deklaracje wymagają od podatnika posiadania zainstalowanego oprogramowania Adobe Reader. Jeżeli chcemy mieć pewność, że system edeklaracje będzie działał sprawnie i nasza e-deklaracja PIT 37 zostanie wypełniona bez przeszkód najlepiej jest zainstalować na komputerze jego najnowszą wersję. Program Adobe Reader jest programem darmowym i możemy bez problemu pobrać go z Internetu. Jeżeli wszystkie powyższe warunki zostaną przez nasz spełnione możemy przygotować się do wypełniania formularz PIT 37.

 

Należy pamiętać, że jednym z elementów identyfikujących podatnika w systemie e-deklaracje jest kwota przychodu jaki uzyskał on w poprzednim roku podatkowym, która została przez niego wykazana na ostatniej składanej deklaracji podatkowej. Dlatego też powinniśmy odszukać zeszłoroczny PIT 37 druk i sprawdzić jaka to była kwota.

 

Formularz PIT-37 w formie e-deklaracji można złożyć na dwa sposoby, pierwszym z nich jest skorzystanie z dostępnych na stronie systemu formularzy. W tej sytuacji należy formularz PIT-37 na dysk komputera. Jest to plik w formacie PDF, czyli obsługiwany przez program Adobe Reader. Taki formularz ma charakter aktywny, a zatem zaznaczone są w nim pola, które podatnik musi wypełnić oraz pola możliwe do wypełnienia – wypełniane zależnie od sytuacji podatnika. Formularz ten posiada wbudowane odpowiednie formuły dzięki, którym wszystkie obliczenia dokonywane są automatycznie na podstawie danych, które zostaną wpisane przez podatnika. Formularz wypełniony w ten sposób można przekazać do systemu e-deklaracje automatycznie z poziomu formularza. Po jego pozytywnej weryfikacji można pobrać e-deklaracje upo. Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie na komputerze tak zwanej aplikacji desktopowej, która służy do wypełniania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Aplikację tę pobrać możemy bezpośrednio ze strony systemu: www.e-deklaracje.gov.pl. Po wypełnieniu przy pomocy aplikacji formularza PIT-37 możemy przekazać go również przy jej pomocy do systemu w celu weryfikacji, oczywiście nasz komputer musi być wtedy połączony z Internetem.

 

Podczas wypełniania e-deklaracja PIT 37 musimy pamiętać, żeby wszystkie podane przez nas dane identyfikacyjne, takie jak Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP), numer PESEL, data urodzenia, imię oraz nazwisko, a także kwota zeszłorocznego przychodu, były ze sobą zgodne, gdyż tylko wtedy nasza e-deklaracja przejdzie weryfikację pozytywną i będzie mogła zostać przekazana do urzędu skarbowego. Zgodność tych danych jest tak istotna ponieważ zastępują one podpis elektroniczny i tylko i wyłącznie przy ich pomocy podatnik jest identyfikowany przez urząd skarbowy.