PITy 2016 program

epity1

E-deklaracje 2016 - jakie formularze PIT wypełnisz

 

Istnieją różne sposoby na wypełnianie i składanie swoich deklaracji podatkowych. Z pewnością warto zainteresować się najbardziej nowoczesnym sposobem, jakim są e-deklaracje. Być może dla wielu osób takie elektroniczne deklaracje stanowią sporą nowość, jednak są one dostępne dla wszystkich zainteresowanych już od dłuższego okresu czasu. Dotychczas najwięcej podatników korzystało z najbardziej tradycyjnego sposobu wysyłania swojego pita, czyli bezpośrednio składając go w danym urzędzie skarbowym. PIT 37 formularz, który jest powszechnym drukiem podatkowym można nie tylko złożyć osobiście w urzędzie, ale także wysłać go za pośrednictwem Internetu, co niewątpliwie stanowi oszczędność czasu oraz naszej energii, którą musimy włożyć w ręczne wypełnianie deklaracji pit.


E-deklaracje 2016 mają właściwie same zalety. Jedynym mankamentem może być to, że aby wysłać zeznanie podatkowego za pomocą tego systemu, potrzebny jest nam dostęp do Internetu. W dzisiejszych czasach nie stanowi to jednak przeszkody nie do przejścia, ponieważ sieć internetowa dostępna jest w niemal każdym domu, kawiarni czy też w bibliotece. W wielu miejscach mamy także możliwość korzystania z Internetu całkowicie za darmo. PIT 2016 przez Internet to dowód na to, że współczesny świat robi wszystko, by ułatwiać nam życie. Taki formularz możemy złożyć nawet w ostatnim dniu, ponieważ fizycznie druk przesyłany jest w czasie rzeczywistym do naszego urzędu.

 

Wiele osób może zastanawiać się czy system e- deklaracje jest skierowany i dedykowany właśnie jemu. To właśnie stanowi największą zaletę tego systemu, że jest on powszechny i uniwersalny, to znaczy, że ma do niego swobodny dostęp każdy, kto chce oraz za jego pomocą można wypełnić niemal wszystkie druki podatkowego. Warto tut zaznaczyć, że system jest cały czas unowocześniany i aktualizowany, więc co roku dochodzą do niego nowe druk, które także możemy wysłać za pośrednictwem Internetu.

 

Na razie system e-deklaracje obejmuje te druki formularzy, które są najczęściej wybierane przez podatników. Jednak w tym roku pojawiały się także inne, te mniej popularny, po które sięgają zazwyczaj szczególne grupy podatników. Zanim więc zabierzemy się do wypełniania naszego pita, sprawdźmy czy może w Internecie ie znajdziemy jego elektronicznej wersji, dzięki czemu będzie możliwość wysłania go za pomocą tego innowacyjnego systemu. Jeśli chodzi o grupy druków to za pomocą e-deklaracje 2016 możemy wysłać druki, które dotyczą PIT, CIT oraz VAT, czyli najpowszechniejszych form rozliczeniach. Jeśli chodzi o druk PIT to wciąż prym tu wiedzie PIT 37 formularz, który jest najczęstszym drukiem rozliczanym za pomocą systemu. Obok PIT 37 druk pojawiają się jeszcze PIT 36 druk, formularz PIT 36-L, PIT 38 druk oraz formularz PIT 39. Od tego roku mamy także możliwość rozliczenia w ramach druku PIT 16, PIT 16-A, PIT 19, a także PIT 28. Mamy więc dostępny szeroki wachlarz druku z tego poziomu.

 

PITy 2016 przez Internet możemy także składać w ramach druku VAT, ponieważ coraz większa liczba podatników prowadzi swoją działalności i jest tak zwanym vatowcem. E-deklaracje oferują więc możliwość skorzystania z formularza: VAT-R oraz VAT-R/UE. 17 września 2016 pojawiła się także najbardziej zaktualizowana wersja tych druków, a mianowicie VAT-REF. Oprócz najbardziej podstawowych wersji formularzy pit, za pomocą systemy e-deklaracje otrzymamy także pełny dostęp do załączników, z których korzysta wiele osób, dzięki czemu nie musimy wypełniać już osobnych druków, w których najczęściej dokonywane są różnego rodzaju odliczenia od podatku czy też dochodu.