PITy 2017 program

epity1

Formularze PIT, jakie należy wypełnić przy rozliczaniu się

z dochodów uzyskanych na portalach aukcyjnych;

formularze można wysłać poprzez e-deklaracje

 

Osoby, które handlują w sieci, również podlegają obowiązkowi podatkowemu. Możliwość skorzystania z takiej opcji, jak e-deklaracje znacząco ułatwia rozliczenie pit za 2017 przez internet. E-pity są coraz bardziej popularne, dlatego ci, którzy nie chcą wybierać się do urzędu skarbowego (a powinni, bo działalność na portalach aukcyjnych ich do tego obliguje), mogą z nich skorzystać bez problemu. E-deklaracje znacząco pomogą, szczególnie, że są wygodne i szybkie.

 

Kiedy zatem musimy rozliczyć się z fiskusem z racji tego, że prowadzimy sprzedaż w sieci? Sytuacja zgodnie z polskim prawem jest dość jasna, a raczej jest tak opisana.

Sprzedaż indywidualna

w Internecie

Przykład

Podatek

osoby, które nabyły dany przedmiot, powinny rozliczyć się z fiskusem, jeśli sprzedały go w okresie do sześciu miesięcy od czasu jego zakupu; dochód z takiej sprzedaży należy wpisać do formularza podatkowego w rubryce pod nazwą „inne dochody” - obliguje to do zapłacenia podatku;

jeśli ktoś zakupił książkę, przeczytał ją, a po pięciu miesiącach chce ją sprzedać - wtedy przepisy go obejmują;

osoba sprzedająca dany przedmiot w okresie do sześciu miesięcy, od kiedy go nabyła, powinna zapłacić podatek dochodowy 18% lub 32%;

po szóstym miesiącu od dnia zakupu; nie musimy się martwić o rozliczenie;

gdy książkę sprzedamy po szóstym miesiącu od dnia zakupu – przepisy o podatku dochodowym nie obejmują;

 

kupujemy za kwotę przewyżej 1000 zł;

 

musimy (jako kupujący) zapłacić podatek PCC.

 

 

 

Tab. Warunki rozliczenia z fiskusem sprzedaży w Internecie

 

Dość specyficzne sytuacja wygląda z prowadzeniem działalności gospodarczej w Internecie. Prócz tego, że rozliczenie pit za 2017 przez internet jest możliwe, to gdy prowadzimy sprzedaż w sposób ciągły, możemy zostać uznani przez fiskusa za kogoś, kto prowadzi działalność gospodarczą. Pity przez internet ułatwiają nam dostęp do rozliczenia, jednak nawet i w tym wypadku należy pamiętać o tym, aby zachowywać dokumenty poświadczające o zakupie danego przedmiotu, np. rachunki. Ważne jest, aby była na nim:

  • data transakcji,
  • cena,
  • prowizja dla portalu aukcyjnego. 

Istotnym jest również, aby móc udowodnić różnicę, jaka stanowi nasz dochód.

 

Rozliczenia możemy dokonać za pomocą systemu e-deklaracje 2017. Pity przez Internet można pobrać, korzystając z programów do rozliczenia. Jeśli prowadzimy sprzedaż, możemy korzystać z formularza PIT 37. Inaczej ta kwestia będzie wyglądała, jeśli chodzi o prowadzenie działalność gospodarczej. Wtedy będziemy się rozliczali tak, jak robią to firmy.

 

Musimy pamiętać, że handel czy chociaż sama sprzedaż w określonych warunkach powoduje, że rozliczenie pit za 2017 przez Internet będzie konieczne. Tak więc e pity, czyli coraz popularniejsze e-deklaracje, pomogą nam, gdyż większość programów do rozliczeń posiada opcje „pomocy”, dzięki której bez żadnych przeszkód wypełnimy formularz podatkowy. E-deklaracje 2017 nie muszą być wyzwaniem nie do pokonania, lecz przyjemnością i szansą na zdobycie nowej wiedzy przy pomocy internetu.