PITy 2017 program

epity1

E-deklaracje 2017 – brak podpisu elektronicznego

i inne ułatwienia w rozliczeniu podatkowym 2017

 

E-deklaracje to forma składania PIT-ów drogą internetową. Najnowsza wersja programu do rozliczania PIT, czyli pity 2017 program został stworzony przez informatyków w tym roku. Jego zadaniem jest ułatwianie dokonywania rozliczeń za 2017 rok osobom, które chcą to zrobić w jak najszybszy i najmniej czasochłonny sposób. Program pity 2017 jest tak stworzony, że można za jego pomocą wypełnić wszystkie potrzebne druki PIT bez wczytywania się w informacje o tym, co możemy odliczyć, a czego też nie. Korzystając z pity 2017 program wystarczy na druku PIT zaznaczyć tylko, co chcemy odliczyć od podatku, a program zrobi to za nas.

 

Pity 2017 program jest również pomocny, kiedy chcemy wypełnić e-deklaracje, czyli deklaracje, które możemy złożyć drogą elektroniczną, nie wychodząc z domu.
E-deklaracja jest formą rozliczenia podatkowego 2017. Wiele osób pyta, czy do
e-deklaracji potrzebny jest podpis elektroniczny oraz o to, w jaki sposób można przesłać
e-deklarację, aby dotarła ona do urzędu skarbowego. E-deklaracje można przesyłać na dwa sposoby:

  • poprzez portal www.e-deklaracje.gov.pl – tutaj potrzebna jest tylko przeglądarka internetowa, nie wymaga to żadnego dodatkowego oprogramowania;

  • używając aplikacji off-line, dzięki której można przesłać wcześniej przygotowane deklaracje podatkowe, które należy sporządzić we własnym zakresie, dlatego też warto skorzystać z pity 2017 program, który znacznie ułatwi nam wypełnianie formularzy PIT.

Rozliczenie podatkowe 2017 należy przesłać w postaci dokumentu XML, który następnie zostaje odebrany przez system e-deklaracji. Każdej przesłanej e-deklaracji zostaje nadany numer referencyjny, jak również data. Następnie podatnik otrzymuje na swój adres mailowy potwierdzenie przyjęcia dokumentu. Informacje z deklaracji przesyłane są ostatecznie do urzędów skarbowych.

 

E-deklaracje PIT mogą zostać złożone przez osoby, które osiągnęły dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło, renty oraz emerytury (wszystko to znajduje się w e-deklaracji PIT 37). Z e-deklaracji mogą również skorzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, jednak wtedy warunkiem jest zamknięcie księgi podatkowej bądź rachunkowej. Wówczas osoby, prowadzące działalność gospodarczą i chcące się rozliczyć przy pomocy e-deklaracji zobowiązane są wypełnić e-deklarację PIT 36 oraz e-deklarację PIT 36L.

 

Wcześniej, aby złożyć e-deklarację potrzebny był podpis elektroniczny, jednak obowiązek umieszczania podpisu elektronicznego na e-deklaracjach został zniesiony przez Ministerstwo Finansów i od tej pory, liczba wysyłanych e-deklaracji zwiększa się z roku na rok. Dowodem i zarazem potwierdzeniem złożenia e-deklaracji jest urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), które otrzymamy po prawidłowym wypełnieniu i przesłaniu formularza e-deklaracji. Należy pamiętać, aby e-deklaracje składać do końca kwietnia. Warto również mieć świadomość, że jeśli chcemy przesłać formularze e-deklaracji drogą internetową to warto to zrobić kilka dni przed zakończeniem kwietnia, gdyż późniejsze przesłanie rozliczenia podatkowego 2017 wiąże się z ryzykiem nieotrzymania UPO na czas.