PITy 2017 program

epity1

E-deklaracja - prosty i darmowy sposób

na rozlicznie pit 2017

 

Obecnie komputery oraz sieć internetowa zajmują bardzo ważne miejsce w naszym codziennym życiu, ułatwiają pracę oraz służą do rozrywki. Można wykorzystać te techniczne elementy do ułatwienia sobie corocznego obowiązku rozliczania swoich dochodów, a to za sprawą innowacyjnego systemu, jakim są e-deklaracje. Wszyscy, którzy po raz pierwszy spotykają się z tym terminem, powinni bliżej się mu przyjrzeć, by zobaczyć jakie możliwości daje oraz jakie zalety posiada. E-deklaracje mogą być wykorzystane do wystawiania formularza PIT, a następnie dostarczenia do wskazanego urzędu skarbowego.

 

Rozliczenie pit przez internet 2017 wciąż nie jest bardziej popularne niż tradycyjna wizyta w urzędzie. Warto jednak zauważyć, że możliwość rozliczenia  drogą elektroniczną jest bardziej efektywną metodą wykazania swoich dochodów z danego roku podatkowego. E-rozliczenie jest całkowicie bezpłatne, dlatego też nie trzeba się martwić tym, że z tytułu ich użytkowania będziemy obciążeni kosztami. E-pity, czyli formularze w postaci elektronicznej, posiadają taką samą moc prawną jak tradycyjne papierowe wydruki. Urzędnicy, którzy przyjmują deklaracje, doceniają ten system, ponieważ usprawnia ich pracę. Wysyłanie pitu przez Internet może budzić wątpliwości, zwłaszcza jeśli podatnik nie korzysta na co dzień z sieci internetowej w różnych celach. Należy wiedzieć, że cały system e-deklaracji jest zgodny z procedurami oraz treściami prawnymi, które zostały zaakceptowane przez rząd polski.

 

Proces samego wysyłania plików, zawierających wszystkie informacje o naszych dochodach, jest nieskomplikowany. Pierwszym krokiem jest pobranie odpowiedniej aplikacji, która pozwoli na wysłanie pitu. Najpierw jednak warto skorzystać ze specjalnego programu do zeznań podatkowych, który pozwala na szybkie oraz bezbłędne wypełnienie swojego e-rozliczenia, by później można było wysłać je do wskazanego przez podatnika urzędu skarbowego. Bardzo istotną zaletą, którą posiadają e-deklaracje, jest fakt, że elektroniczne pity można zapisać na dysku komputera, dzięki czemu jest do nich ciągły i stały dostęp. Mamy obowiązek przechowywania deklaracji podatkowych przez okres 5 lat od ich złożenia, a najłatwiejszym sposobem na ewidencjonowanie takich dokumentów jest właśnie przechowywanie ich na dysku komputerowym lub na dysku zewnętrznym.

 

Po złożeniu pitu urząd skarbowy wydaje papierowe poświadczenie w postaci odpowiedniej pieczątki umieszczanej na kopii naszego zeznania podatkowego. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jaki odpowiednik tradycyjnej formy funkcjonuje w świecie wirtualnym. W każdym przypadku wysyłania przez sieć internetową zeznania podatkowego przesyłany jest zwrotnie specjalny dokument UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Po otrzymaniu takowego  można mieć 100% pewność, że wszystkie procedury, jakie są ściśle związane z wystawianie e- pitów, zostały przez nas dopełnione. Potwierdzenie UPO należy przechowywać przez 5 lat.

 

Może zdarzyć się tak, że na naszym zeznaniu pojawią się błędy, jednak dla e-deklarcji to również żaden problem. Korektę zeznania możemy wysłać także za pośrednictwem sieci, tak jak to ma miejsce w przypadku wystawiania podstawowych druków pit.